Dziś jest sobota, 15.06.2019, imieniny Jolanty, Wita
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Podsumowanie akcji usuwania wyrobów zawierających azbest

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Podsumowanie akcji usuwania wyrobów zawierających azbest

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Podsumowanie akcji usuwania wyrobów zawierających azbest

Zakończyło się tegoroczne usuwanie wyrobów zawierających azbest na terenie gminy Malanów. Kolejny rok z rzędu wspieraliśmy w tym zakresie mieszkańców naszej gminy, współfinansując bezpłatną usługę demontażu, transportu i unieszkodliwienie tych niebezpiecznych odpadów. Środki finansowe na realizację zadania pochodziły także z budżetu Powiatu Tureckiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Prace w powyższym zakresie świadczyła firma „ECO-POL” Sp. z o.o., z Pruszcza.

W bieżącym roku usunęliśmy ponad 83,5 tony wyrobów azbestowych, które stanowiły wyłącznie płyt azbestowo-cementowych, wykorzystywane jako pokrycia dachowe. Z pomocy skorzystało aż 49 wnioskodawców, co stanowi największą dotychczasową liczbę wnioskujących o pomoc. Pod względem ilościowym jest to trzecia co do wielkości wartość od początku prowadzonej akcji usuwania azbestu. Oczywiście w przyszłym roku także planujemy wsparcie w tym zakresie dla naszych mieszkańców.

Należy nadmienić, że od 2013 r. z pomocy skorzystało już 178 gospodarstw domowych, a ilość usuniętych wyrobów azbestowych wynosi blisko 450 ton.

Wszystkie zdemontowane wyroby azbestowe trafiają każdorazowo do Zakładu Utylizacji Odpadów w Koninie.

W następnym numerze „Gazety Malanowskiej”, przeczytacie Państwo o podsumowaniu Święta Drzewa, które przypada na 10 października.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski,  przyjęty przez Radę Ministrów w 2002 roku zakłada, że ze względu na duże zagrożenie, jakie stwarzają, muszą zostać usunięte z wszystkich obiektów w kraju najpóźniej do 31.12.2032 roku.

 

 

Łukasz Kurek


Pozostałe aktualności