Dziś jest środa, 24.07.2019, imieniny Kingi, Krystyny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » TO I OWO O ŚRODOWISKU: Oszczędzaj wodę

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Oszczędzaj wodę

TO I OWO O ŚRODOWISKU: Oszczędzaj wodę

Woda jest dobrem, z którego korzystamy codziennie w różnych celach. Potrzebujemy wody do picia, prania, kąpieli, sprzątania domu czy podlewania ogródka. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego jakie ilości wody każdego dnia marnujemy. A tymczasem kontrolując przepływ wody w naszych gospodarstwach domowych możemy poczynić bardzo duże oszczędności poprzez rozsądne jej gospodarowanie. Wodę należy oszczędzać nie tylko ze względu na wysokie rachunki czy też względy ekologiczne. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że Polska ma bardzo skromne zasoby wody. Pod tym względem nasz kraj ma zbliżone warunki do Egiptu. Jesteśmy zaliczani do państw o ubogich zasobach wody, które szacuje się na ok 187 mld m3. W przeliczeniu na jednego mieszkańca daje to 1800 m3 rocznie, co plasuje nas na 22 miejscu w Europie.

Dla większości ludzi swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś naturalnym. Traktujemy wodę jako dobro ogólnodostępne i nieograniczone. Tymczasem jedynie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% to woda pitna. Jak wskazują dane Światowej Organizacji Zdrowia około 1,1 miliarda ludzi nie ma dostępu do wody spełniającej podstawowe normy czystości. Oznacza to, że jedna szósta mieszkańców Ziemi cierpi z powodu jej niedostatku lub chorób wywołanych spożywaniem zanieczyszczonej wody.

Oto kilka prostych sposobów na oszczędzanie wody w naszym codziennym otoczeniu.

 • Uświadom sobie i członkom rodziny, że warto oszczędzać wodę.
 • Wymień w domu cieknące spłuczki, krany czy nieszczelne baterie. Kran kapiący w tempie 1 kropla na sekundę to 11 000 litrów wody rocznie.
 • Zakręć kran myjąc zęby lub w czasie golenia. W czasie golenia możesz napuścić sobie wody do zlewu i zamknąć korek. Wodę do płukania zębów nabierz do kubka.
 • Załóż perlator na kranach baterii. Perlator, czyli sitko napowietrzające strumień wody i rozdzielające go, jest także prostym sposobem na oszczędność wody.
 • W toalecie złóż spłuczkę z funkcją „stop” lub z podziałem na spłukiwanie oszczędnościowe.
 • Bierz prysznic zamiast kąpieli. Pełna wanna to około 180 litrów wody, podczas gdy pięć minut kąpieli pod prysznicem to około 50 litrów wody. Daje to rocznie oszczędność na poziomie 180 złotych na osobę.
 • Zainstaluj baterie termostatyczne. Najlepiej sprawdzają się na kranach przy wannach i prysznicach.
 • Pomyśl o wymianie baterii na jednouchwytową. Takie baterie pozwalają szybko ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody.
 • Śmieci wyrzucaj do kosza, a nie do sedesu. Zwykle jak wrzucisz coś do toalety używasz spłuczki.
 • Nie myj naczyń pod bieżącą wodą. Jeśli zmywasz naczynia ręcznie to myj je w jednej komorze, a w drugiej płucz. Jeśli możesz to korzystaj ze zmywarki. Tylko pamiętaj aby ją uruchomić gdy jest napełnioną lub korzystaj z programu oszczędnego, gdy nie jest pełna.
 • Oszczędzaj wodę w ogrodzie. Oszczędniej jest podlewać ogród rzadziej, lecz obficie. Dzięki temu woda dotrze do systemu korzeniowego roślin, a nie wyparuje z powierzchni liści lub ziemi. W przypadku trawnika, najkorzystniej jest go podlewać wcześnie rano, zanim wzrośnie temperatura powietrza. W ten sposób ograniczamy parowanie, więc podlewanie jest bardziej efektywne. W ogrodzie warto również wyściółkować odsłoniętą ziemię, co także ogranicza parowanie. Warto też zwrócić uwagę na możliwość zagospodarowania i wykorzystania wody deszczowej w takim ogrodzie.

O retencjonowaniu wody przeczytacie Państwo wkrótce.

„Ziemi nie dziedziczymy po naszych rodzicach, pożyczamy ją od naszych dzieci”.

Czy wiesz, że?

Według szacunków WHO każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody zdatnej do picia. Oznacza to, że co niespełna 15 sekund umiera jedno dziecko.

ŁK


Pozostałe aktualności