Dziś jest sobota, 15.06.2019, imieniny Jolanty, Wita
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Mieszkańcy uczcili 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Mieszkańcy uczcili 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

Mieszkańcy uczcili 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości

W historii każdego kraju, w świadomości każdego narodu są dni dlań szczególne. Są daty które niezależnie od wykształcenia czy pochodzenia każdy obywatel zna a na pewno znać powinien. W przypadku Polski ten przełomowy w historii moment miał miejsce 11 listopada 1918 r. , kiedy to po 123 latach niewoli Polska wróciła na mapy świata.

Rok 2018 to rok szczególny. Wyznacza bowiem 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. W całym kraju, również w naszej gminie organizowano wiele imprez towarzyszących, które miały podnieść rangę tegorocznych obchodów. Wspomnieć warto choćby o akcji 100 Bartusiów na 100 lecie Odzyskania Niepodległości, podczas której mieszkańcy otrzymali sadzonki dębów. W tym roku kontynuowano również akcję rozdawania flag. Dzięki współpracy Urzędu Gminy i malanowskiej Parafii do mieszkańców trafiło 100 flag. Wiele imprez zorganizowało Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz stowarzyszenia i placówki edukacyjne z terenu gminy.

11 listopadowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie rozpoczęły się od mszy świętej, której przewodniczył ks. prałat Stanisław Płaszczyk. Po mszy świętej zgromadzeni w malanowskiej świątyni mieli okazję wysłuchać uroczystej akademii przygotowanej przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Malanowie. Wystąpił szkolny chór pod dyrekcją p. Katarzyny Tomczyk. Po akademii licznie przybyli mieszkańcy przemaszerowali na cmentarz pod tablicę upamiętniające ofiary II wojny światowej. Punktualnie o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy, przyłączając się tym samym do akcji „Niepodległa do hymnu” Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Malanów – Sławomir Prentczyński. Nawiązał on m.in. do słów Józefa Piłsudskiego który mówił że Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze” „… niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i kosztownym.” Wójt podał tu jako przykład choćby sytuacje Ukrainy. Warto w tym miejscu dodać że na uroczystości byli obecni także goście z Ukrainy z partnerskiego Tulczyna. Prezes ukraińskiego stowarzyszenia Dom Polski – p. Sławomir Bondar dziękował wszystkim za gościnność i otwarte serca.

Ostatnia część niedzielnych obchodów odbyła się w świetlicy wiejskiej w Malanowie. Tutaj na przybyłych czekała grochówka oraz odrobina słodkości. Dopełnieniem oficjalnej części było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Na scenie wystąpiły nasze lokalne zespoły ludowe Tradycja i Jarzębinki. Podczas spotkania Wójt Gminy oraz Sekretarz Gminy wręczyli przedstawicielom szkół, jednostek organizacyjnych urzędu oraz stowarzyszeniom 17 flag, które urząd otrzymał od Prezydenta RP.

11 listopadowe popołudnie było też okazją do podziękowań wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i udział w rekonstrukcji historycznej „Malanów okiem historii” która odbyła się 3 listopada. Organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątkowe podziękowania. Na koniec wszyscy obecni stanęli do pamiątkowego zdjęcia.

Na naszym profilu FB można obejrzeć film z rekonstrukcji „Malanów okiem historii”.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w organizację tegorocznych obchodów Święta Niepodległości. I przyczynili się do uświetnienia tej wyjątkowej uroczystości.

Przede wszystkim jednak słowa uznania i szacunku należą się dla tych którzy ponad 100 lat temu wywalczyli Naszą Niepodległość oddając swoje życie za wolność przyszłych pokoleń.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Niech żyje Polska Niepodległa!

GALERIA

DM


Pozostałe aktualności