Dziś jest sobota, 15.06.2019, imieniny Jolanty, Wita
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Czyste powietrze - spotkanie z mieszkańcami

Czyste powietrze - spotkanie z mieszkańcami

Czyste powietrze - spotkanie z mieszkańcami

Szanowni Mieszkańcy

         W związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym przypominamy, że od 1 maja bieżącego roku zaczęły obowiązywać uchwalone przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego UCHWAŁY ANTYSMOGOWE.Stanowią one akty prawa miejscowego i zakazują stosowania najgorszej jakości paliw stałych:

  • Węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem.
  • Mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem.
  • Paliw, w których udział masowych węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15% (miał najgorszej jakości).
  • Węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, nie spełniających któregokolwiek z poniższych parametrów jakościowych:

v  Wartość opałowa co najmniej 23 MJ/kg,

v  Zawartość popiołu nie więcej niż 10 %,

v  Zawartość siarki nie więcej niż 0,8 %.

  • Biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Do paliw określanych jako biomasa stała zalicza się głównie: drewno, pelet oraz słomę. Drewno o wilgotności poniżej 20 % można uzyskać poprzez jego sezonowanie (suszenie naturalne) przez okres co najmniej pół roku do kilku lat, bądź poprzez suszenie sztuczne. Im bardziej suche i twarde drewno (dąb, jesion, buk) tym większe korzyści dla użytkownika kotła (większe ilości ciepła) i dla środowiska (mniejsza emisja pyłów).

         Ponadto zgodnie z obowiązującymi od maja uchwałami wszystkie nowo montowane kotły muszą zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Urzędu Marszałkowskiego: www.umww.pl/departamenty_departament-srodowiska_powietrze_kampania-antysmogowa

         Wszystkich zainteresowanych otrzymaniem w ramach „Programu Czyste Powietrze” dotacji lub pożyczki między innymi na wymianę źródeł ogrzewania, termomodernizację (docieplenie budynku), wymianę stolarki zewnętrznej (okiennej i drzwiowej), rekuperację, fotowoltaikę zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Spotkanie odbędzie się już w najbliższy piątek 19 października o godz. 18:00 w świetlicy wiejskiej w Malanowie.

ŁK


Pozostałe aktualności