Dziś jest sobota, 15.06.2019, imieniny Jolanty, Wita
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Referat Rozwoju i Spraw Społecznych » Aktualności » Bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna w gospodarstwie

Bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna w gospodarstwie

Bezpieczne pozyskiwanie i przetwarzanie drewna w gospodarstwie

Wycinka drzew z użyciem ostrych narzędzi - pił, siekier, pilarek, wiąże się z ryzykiem poważnych wypadków. Kierownik Placówki Terenowej Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Turku przypomina, jak bezpiecznie pozyskiwać drewno.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z ulotką informacją KRUS.

Ponadto przypominany, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji, należy wystąpić do wójta ze stosownym zgłoszeniem lub wystąpić o zezwolenie na takie działanie. Z takiego zezwolenia są zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 80 cm w przypadku: topoli, wierzby, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego, a 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. Natomiast w przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm. Zgłoszenia do wójta nie wymaga także wycinka krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25m2.

Apelujemy aby prace związane z pozyskiwaniem drewna wykonywały osoby, które posiadają stosowne uprawnienia i doświadczenie, świadome zagrożeń związanych z obalaniem drzew czy obsługą pilarki łańcuchowej.

Z analiz prowadzonych przez KRUS wynika, że do wypadków przy pozyskiwaniu drewna dochodzi najczęściej podczas prac przy wycince, załadunku, transporcie i rozładunku drewna, dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę.


Pliki do pobrania


Pozostałe aktualności